Aktualności

Ambasador Korei Południowej w Polsce z wizytą w Ekospalarni

Produkcja wodoru z energii pochodzącej z odpadów resztkowych, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz zacieśnianie współpracy w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. To główne tematy poruszone podczas wizyty w Ekospalarni ambasadora Korei Południowej w Polsce.


W ubiegłą środę ambasador Hoonmin Lim spotkał się z prezesem Zarządu KHK SA Tadeuszem Trzmielem, który przedstawił nasze osiągnięcia w dziedzinie termicznego przekształcania odpadów oraz produkcji energii elektrycznej i cieplnej.
– W skrócie można powiedzieć, że w naszym systemie chcemy przechodzić „od śmieci do wodoru". Do spalania przyjmujemy odpady, których nie można już ponownie wykorzystać. Spalając produkujemy prąd i do tej instalacji chcemy dobudować urządzenia do produkcji wodoru, aby z elektrolizy wody uzyskać wodór, ozon oraz ciepło. Wodór zostanie wykorzystany jako paliwo dla pojazdów specjalistycznych oraz autobusów komunikacji miejskiej – powiedział Trzmiel, – Z kolei ozon zostanie spożytkowany przez Wodociągi Miasta Krakowa – dodał.


Przedstawiciel Korei w Polsce odwiedza obecnie inwestycje, które powstały dzięki współpracy między naszymi krajami. Większość z nich powstała na drodze współpracy z samorządami lokalnymi. Ambasador był pod wrażeniem eksploatowanej od przeszło 6 lat Ekospalarni, której generalnym wykonawcą była koreańska firma POSCO E&C.
– Wygląda tak jakby była zbudowana zaledwie rok temu – zauważył z satysfakcją Hoonmin Lim. Ambasador wspomniał o tramwajach z napędem wodorowym, widząc również w tej dziedzinie możliwość współpracy KHK SA z koreańskimi firmami. Obecnie tramwaje z ogniwem wodorowym są w fazie testów, a ich seryjną produkcję Koreańczycy planują rozpocząć w przyszłym roku.


Polska, jest jednym z najważniejszych partnerów Korei w Europie Środkowej. Obecnie w naszym kraju aktywnie działa ponad 270 firm koreańskich w sektorach od produkcji po branże zaawansowane technologicznie, takie jak akumulatory do pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że pogłębiona współpraca między naszymi krajami poszerzy się w przyszłości o kolejne dziedziny, takie jak energetyka, infrastruktura i przemysł zbrojeniowy.