Aktualności

Heidi Maier z wizytą w Krakowie

Pod koniec stycznia, na zaproszenie Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A. gościła w Krakowie prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komunalnych Republiki Austrii- VKÖ Heidi Maier-Dekruijf. Wizyta związana była z zaproszeniem KHK S.A. przez stronę austriacką w poczet członków tego Stowarzyszenia.

W trakcie wizyty w Krakowie Heidi Maier miała możliwość zapoznać się ze specyfiką, infrastrukturą oraz innowacyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w miejskich spółkach komunalnych należących do grupy kapitałowej KHK S.A.

Podczas pobytu zaprezentowano m.in. oczyszczalnię ścieków w Płaszowie należącą do MPWiK S.A., zajezdnię tramwajową oraz inną infrastrukturę należącą do MPK S.A. oraz Ekospalarnię, której właścicielem i operatorem jest KHK S.A.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co osiągnął Kraków w tak krótkim czasie. Miasto posiada nowoczesną infrastrukturę na poziomie europejskim, poczyniło również ogromne kroki na rzecz poprawy jakości powietrza, zainwestowało duże środki w rozwój odnawialnych źródeł energii. To robi wrażenie. Dziś widzę, że nasze miasta- Wiedeń i Kraków są bardzo podobne do siebie pod wieloma względami. Członkostwo krakowskiego holdingu w naszym Stowarzyszeniu wniesie wiele dobrego w naszą współpracę - skomentowała Heidi Maier.

Krakowski Holding Komunalny byłby drugim przedsiębiorstwem zagranicznym obok Holdingu Komunalnego z Merano we Włoszech, które zostałoby członkiem elitarnego Stowarzyszenia, jakim jest VKÖ.

Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Komunalnych Republiki Austrii (VKÖ) reprezentuje interesy spółek komunalnych wobec organów ustawodawczych na szczeblu gminnym, krajowym i europejskim. VKÖ jest ponadto członkiem europejskiego stowarzyszenia lokalnych i regionalnych firm dostarczających energię elektryczną- CEDEC z siedzibą w Brukseli oraz VKU- Niemieckiego Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komunalnych z siedzibą w Berlinie. Wspólnie ze swoimi partnerami, VKÖ wspiera intensywnie działania na rzecz ochrony środowiska na poziomie europejskim i krajowym współpracując w dziedzinie energetyki, termicznego przekształcania odpadów a także transportu publicznego oraz rozwoju elektromobilności.

Warto zaznaczyć, że w kwietniu 2020 roku Krakowski Holding Komunalny podpisze ze swoim wiedeńskim odpowiednikiem- Wiener Stadtwerke GmbH, pierwszą w historii wieloletnią umowę o współpracy.