Aktualności

KHK SA z wizytą w Wiedniu

Delegacja KHK SA z prezesem Bogusławem Kośmiderem na czele uczestniczyła w wizycie przedstawicieli miasta Krakowa w Wiedniu. Podczas pobytu została prolongowana umowa o współpracy obu miast. Oficjalne złożenie podpisów prezydenta Aleksandra Miszalskiego oraz burmistrza Michaela Ludwiga na umowie partnerskiej odbyło się 8 kwietnia.

- Wieloletnie kontakty wiedeńsko-krakowskie to wymiana doświadczeń w licznych obszarach funkcjonowania obu miast. Cieszę się, że zacieśniamy współpracę również w tematach związanych z działalnością spółek komunalnych. Jestem zadowolony że mogłem, pełniąc od października ubiegłego roku nową dla mnie funkcję prezesa Zarządu KHK SA uczestniczyć w wielu ciekawych spotkaniach w Wiedniu – powiedział Bogusław Kośmider.

W nowej umowie regulującej współpracę między miastami partnerskimi głównymi dziedzinami współdziałania są m.in: zrównoważona mobilność i transport publiczny, w szczególności budowa metra i transport rowerowy, energia odnawialna, odnowa i kształtowanie przestrzeni miejskiej, planowanie dzielnic, planowanie przestrzenne i dziedzictwo historyczne, ochrona przeciwpowodziowa, planowanie terenów zielonych i projektowanie parków, mieszkalnictwo komunalne, polityka równościowa, młodzieżowa i senioralna, partycypacja obywatelska, cyfryzacja administracji oraz równoważona turystyka i gospodarka nocy. Nowa umowa, będąca przedłużeniem współpracy sięgającej 2005 roku będzie obowiązywać przez kolejne cztery lata, do 2029 r.

Dla delegacji Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA najważniejszymi były kwestie związane z funkcjonowaniem inteligentnego miasta, temat dużych zbiorów danych oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji w mieście i miejskich spółkach. Relacje z partnerami zagranicznymi są niezwykle ważne dla prezesa KHK SA Bogusława Kośmidera. - W realizacji nowych kierunków działalności KHK SA, nad którymi intensywnie pracujemy, nie będziemy wyważać otwartych już drzwi. Zamierzam wzorować się na podobnych rozwiązaniach znanych w Europie, działających z powodzeniem grupach gospodarczych w Niemczech i Austrii – stadtwerkach, czyli komunalnych holdingach. Wielokrotnie odwiedzałem oba te kraje i przedsiębiorstwa w nich funkcjonujące. Dominują w nich trzy kierunki: energetyka i samowystarczalność energetyczna miast, realizacja szerokich inwestycji oraz realizacja zadań z zakresu smart city.

 

***

 

Przypomnijmy, że w 2020 roku Krakowski Holding Komunalny SA sformalizował wzajemne kontakty z dwoma holdingami wiedeńskimi: Wien Holding i Wiener Stadtwerke.

Wiener Stadtwerke jest zarządczo- operacyjnym holdingiem komunalnym, którego właścicielem jest Gmina Miejska Wiedeń. Holding wraz ze swoimi branżowymi spółkami zależnymi są uznanymi międzynarodowymi partnerami w wymianie informacji i doświadczeń w zakresie kompleksowej, innowacyjnej gospodarki komunalnej oraz realizowanych projektów. W ramach podpisanej 13 października 2020 roku umowy strony (KHK SA i Wiener Stadtwerke) zadeklarowały współpracę w następujących obszarach: szeroko pojętej energii – systemy energetyczne, fotowoltaika i digitalizacja; mobilności i IT – innowacyjne i inteligentne usługi komunalne, strategia wodorowa, elektromobilność i sieć 5G; mobilności – usługi komunalne i platforma mobilności, wspólne oferty dla transportu publicznego (stacje WienMobil) czy koncepcja autobusów elektrycznych; organizacji i zarządzania – organizacja i struktura przedsiębiorstw oraz usługi wspólne a także współpracy w ramach Biura ds. europejskich należącego do Wiener Stadtwerke GmbH w Brukseli.

Z kolei Wien Holding to koncern zrzeszający 75 firm działających w sektorze kultury, nieruchomości, logistyki i mediów jest własnością Miasta Wiednia. Podpisana 20 października 2020 r. umowa z KHK SA zakłada współpracę z uczelniami i jednostkami badawczymi, tworzenie wspólnych projektów współfinansowanych przez Unię Europejską, wsparcie przy tworzeniu sieci 5G w Krakowie, szeroko rozumianą współpracę w zakresie mediów miejskich oraz kontynuację realizacji wspólnych projektów w ramach gospodarki komunalnej.

Warto przypomnieć, że w kwietniu 2020 roku Krakowski Holding Komunalny SA został przyjęty w poczet członków Austriackiego Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komunalnych VKÖ - jako pierwsze polskie przedsiębiorstwo komunalne. VKÖ to największa organizacja branżowa gospodarki komunalnej Republiki Austrii, zajmująca się kreowaniem rynku spółek komunalnych na szczeblu krajowym i europejskim. Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Komunalnych Republiki Austrii (VKÖ) reprezentuje interesy spółek komunalnych wobec organów ustawodawczych na szczeblu gminnym, krajowym i europejskim. VKÖ jest ponadto członkiem europejskiego stowarzyszenia lokalnych i regionalnych firm dostarczających energię elektryczną - CEDEC z siedzibą w Brukseli oraz VKU- Niemieckiego Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komunalnych z siedzibą w Berlinie. Oznacza to automatyczne członkostwo KHK SA w Niemieckiej Izbie Gospodarczej.