Aktualności

Kolejny sezon ścieżki edukacyjnej w Ekospalarni za nami

Ponad 7 000 – tyle osób odwiedziło Ekospalarnię Kraków w ramach działania ścieżki edukacyjnej. - Kolejny sezon kończymy z poczuciem dobrze wykonanej pracy – podsumowuje Bogusław Kośmider, prezes Zarządu KHK SA, spółki odpowiedzialnej za eksploatację Ekospalarni Kraków.

Rok szkolny 2024/2025 obfitował w nowości. Wiosną tego roku Ekospalarnia stała się jeszcze bardziej otwarta dla mieszkańców. Od kwietnia zwiedzanie ścieżki edukacyjnej Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów jest możliwe w dwa dni w tygodniu – we wtorek i czwartek. - Zainteresowanie mieszkańców jest ogromne i przerosło nasze oczekiwania. Wszystkie terminy zostały zarezerwowane w ciągu kilku godzin – dodaje prezes B. Kośmider. Tegoroczną nowością, szczególnie atrakcyjną dla najmłodszych jest maskotka Ekospalarni – robocik, który jest bohaterem filmu edukacyjnego wyświetlanego na początku zwiedzania zakładu. Można go także spotkać podczas imprez plenerowych.

Ekospalarnia Kraków uczestniczy w miejskich programach edukacyjnych – w tym roku w Akademii Bohaterów Klimatu. - Bohaterów klimatu odwiedziło nas aż 200, wszyscy byli niezwykle zainteresowani ekologią i działaniem naszego zakładu – mówi Małgorzata Domaradzka, kierownik biura ds. edukacji i promocji KHK SA, odpowiedzialnego za prowadzenie działań edukacyjnych. Jak dodaje, od września do czerwca Ekospalarnię odwiedziło 150 klas z małopolskich szkół oraz 37 wycieczek odpłatnych dla zorganizowanych grup z firm prywatnych, uczelni spoza Małopolski, przedstawicieli samorządów czy wyjazdów turystycznych z całej Polski.

Ścieżka edukacyjna od kilku już lat jest hitem wycieczkowym Krakowa. Po wiedzę i doświadczenie przyjeżdżają do krakowskiego zakładu samorządowcy i specjaliści w zakresie energetyki. Proces edukacyjny w Ekospalarni został zaplanowany już na etapie myślenia o jej wybudowaniu. Ścieżkę edukacyjną zaprojektowano jako jej integralną część, jest wytyczona w taki sposób, by umożliwić poznanie całego procesu technologicznego – od przyjazdu śmieci, poprzez ich termiczną utylizację aż do produkcji energii. Każdy etap procesu technologicznego jest objaśniany przez specjalistów z KHK w sposób zrozumiały dla zwiedzających w każdym wieku.

W zakładzie odbywają się także wizyty studyjne organizowane w ramach konferencji branżowych. Ostatnio, w połowie czerwca gośćmi Ekospalarni byli uczestnicy 15. Konferencji Paliwa z Odpadów.

- Specjaliści z Ekospalarni Kraków chętnie dzielą się swoją wiedzą i niemal 10-letnim doświadczeniem eksploatacyjnym na wiele sposobów. W grudniu 2024 w krakowskim Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów szkolili się pracownicy warszawskiej spalarni, którzy aktualizowali swoją wiedzę przed oddaniem do użytku rozbudowywanego stołecznego zakładu. Jesteśmy dumni, że możemy być wzorcem dla innych specjalistów w tej trudnej i wąskiej branży – mówi Bogusław Kośmider, prezes KHK SA.

- Przed nami sezon wakacyjny, kiedy oprowadzający wycieczki pracownicy korzystają ze swoich urlopów. Końcem sierpnia rozpoczynamy, coroczny, planowy przegląd techniczny zakładu. Do oprowadzania po zakładzie wrócimy 18  października, kiedy mamy zaplanowany Dzień Otwarty Ekospalarni – zapowiada prezes B. Kośmider.