Aktualności

Z kamerą w pasiece

 

 Ule, które tej wiosny zagościły na terenie zielonym przyległym do Ekospalarni można obserwować na żywo w Internecie. Dzięki temu mieszkańcy Krakowa, amatorzy pszczelarstwa i odwiedzający witrynę internetową Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A. zyskali możliwość przekonania się, jak czują się miejskie pszczoły mieszkające w Ekospalarni.

- To pierwsza pasieka w Krakowie usytuowana na terenie zakładu przemysłowego. Fakt, że pszczoły czują się u nas dobrze to dowód na to, że Ekospalarnia jest bezpieczna dla środowiska i ludzi – zaznacza Marcin Kandefer, członek Zarządu KHK S.A., właściciela i operatora zakładu.

Jak wiadomo, pszczoły stanowią marker czystości otoczenia. Tam, gdzie żyją te owady i mają się dobrze, środowisko jest również przyjazne dla człowieka. Miejsce nowej pasieki wybrane zostało nie bez przyczyny – pomimo, że teren jest przemysłowy, w sąsiedztwie znajduje się bardzo dużo terenów zielonych, a nowohuckie peryferia Krakowa, szczególnie łąki mogilskie i pobliskie ogródki działkowe obfitują w bogatą roślinność, także miododajną. Samo otoczenie Ekospalarni także sprzyja dobremu samopoczuciu pszczół – oczko wodne będące zasobem wodnym dla pasieki oraz bezpieczne sąsiedztwo sprawiły, że pszczoły szybko zadomowiły się w nowym miejscu.

 

Pszczoły można obserwować na żywo tutaj.

 

***

 

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się założyć własny zespół pasiek. W 2017 roku miejskie ule rozlokowano na dachach pięciu budynków. W ten sposób Kraków chce pokazać, że w mieście można i trzeba żyć ekologicznie, a zagrożony gatunek owadów, jakim są pszczoły, także pośród miejskiej zieleni może znaleźć przyjazny dom. Miód pozyskiwany w Pasiece Kraków jest doskonałą promocją stolicy Małopolski. Pierwszej łyżki można było skosztować już w sierpniu 2017 roku. Projekt jest realizowany we współpracy ze Zrzeszeniem Pszczelarzy Krakowskich.