Aktualności
Podsumowanie i plany czyli minęło pół roku na stanowisku prezesa Zarządu KHK SA
09.07.2025
Wiosną 2025 r. minęło pół roku Bogusława Kośmidera na stanowisku prezesa Zarządu KHK SA. To dobry czas na krótkie podsumowanie oraz przedstawienie zarysu dalszych działań.
- Aktualnie jesteśmy po okresie sprawozdawczym – zarówno spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej jak i w KHK SA przygotowaliśmy już sprawozdania finansowe za 2024 rok, które zostały przyjęte przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, czyli pana prezydenta. Mogę powiedzieć, że osiągnęliśmy najwyższy w historii zysk netto jako spółka oraz jako podatkowa grupa kapitałowa – mówi prezes KHK SA Bogusław Kośmider. Warto dodać, że KHK SA ma za sobą także bardzo dobry pierwszy kwartał 2025 roku a ambicją władz spółki jest utrzymanie tego trendu przez cały rok.
Pozostając w tematyce finansowej nie sposób nie wspomnieć o sukcesie grup zakupowych, których liderem jest Krakowski Holding Komunalny SA. KGZ Energii Elektrycznej w samym I kwartale 2025 roku zaoszczędziła dla miasta ok. 5 mln zł dzięki zakupowi prądu na Towarowej Giełdzie Energii poniżej ustawowej ceny chronionej. KHK SA jako lider KGZEE przygotowuje się już do kolejnego przetargu. Energię elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii zakupi dla ponad 400 jednostek na kolejne 2 lata.
Niewątpliwym sukcesem było powołanie do życia Okrągłego Stołu Energetyki Cieplnej, który zakończył już pracę. - Z kolei nadal trwają rozmowy podczas obrad Okrągłego Stołu Energetycznego. Zebranie w jednym miejscu obu gremiów było moim pomysłem, który zawarłem w dokumentach konkursowych na prezesa KHK, a do ich realizacji z dużym entuzjazmem podszedł prezydent Aleksander Miszalski. Wszystko wskazuje na to, że uda się wypracować dobre rozwiązania, które zapewnią stabilne dostawy ciepła i prądu dla mieszkańców Krakowa, a rozwiązania te będą zgodne z dyrektywami unijnymi dotyczącymi dekarbonizacji oraz będą się charakteryzować dużą dbałością o otaczające nas środowisko – podkreśla B. Kośmider.
KHK SA jako spółka zarządzająca Ekospalarnią Kraków podejmuje szereg działań związanych z eksploatacją zakładu. 2024 rok był pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania nowo oddanej instalacji odzysku ciepła ze spalin, która okazała się być trafną inwestycją. Produkcja ciepła wzrosła aż o 25% i osiągnęła wartość rekordową od początku eksploatacji ZTPO. Jednocześnie w zakładzie trwają prace nad wdrożeniem systemu obrazowej analizy odpadów wspieranego przez sztuczną inteligencję. Wspólnie z zespołem Wasteer realizowany jest projekt, który pozwala analizować odpady trafiające do instalacji Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w czasie rzeczywistym. Sztuczna inteligencja wykorzystana w Ekospalarni Kraków jako pierwszym tego typu zakładzie w Polsce pozwoli na natychmiastowe wykrywanie dużych obiektów, które mogą uszkodzić odżużlacz, weryfikację zgodności przywożonych odpadów z tym, co deklarowane jest w dokumentach (kod odpadu), określanie kaloryczności odpadów, wsparcie pracy suwnicy i chwytaków a w przyszłości także poziomu frakcji biodegradowalnej – niezbędnego do precyzyjnych pomiarów emisji CO₂. Pozostając w tematyce termicznego przekształcania odpadów warto wspomnieć o zaniechaniu wykonania inwestycji Zakładu Odzysku Energii. Ten projekt, po ponownej analizie finansowej i funkcjonalnej nie będzie finalizowany, a warunki dot. rozwiązania umów są przedmiotem rozmów z NFOŚiGW.
- Od jesieni ubiegłego roku trwają prace nad zmianami organizacyjnymi w KHK SA. Spółka przygotowuje się do realizacji nowych zadań i dużych wyzwań, które postawi przed nią prezydent Krakowa – musi być zatem organizacyjnie i strukturalnie do nich przygotowana. Przeprowadzone zostały już ankiety wśród pracowników KHK SA i spółek oraz zmiany płacowe. Planowane jest przeprowadzenie profesjonalnej analizy benchmarkingowej płac, czyli procesu porównywania wynagrodzeń w KHK SA z innymi firmami o podobnym profilu działalności, aby ocenić konkurencyjność wynagrodzeń i zapewnić, że są one adekwatne do rynku. Zaawansowane są także prace nad Wieloletnim Planem Rzeczowo-Finansowym KHK SA na lata 2026-2030. Niebawem zostanie przedstawiony władzom miasta – mówi Bogusław Kośmider. Jak dodaje prezes Kośmider, w najbliższym czasie zrewidowany i dostosowany do nowych zadań zostanie także plan rzeczowo-finansowy spółki na bieżący rok. W czerwcu rozstrzygnięto konkurs na członków Zarządu KHK SA. Planowane jest także przygotowanie i wdrożenie nowych zasad i działań korporacyjnych w KHK SA i w spółkach należących do grupy, czego zwieńczeniem będzie powołanie Kolegium Holdingu, które będzie złożone z prezesów spółek. Kolegium będzie miało na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy członkami podatkowej grupy kapitałowej. – Ważnym projektem, który jest realizowany już od 25 lat jest przeprowadzenie badań społecznych „Usługi komunalne w opiniach i budżetach mieszkańców Krakowa”. To ważne przedsięwzięcie, ponieważ co roku pozyskujemy od mieszkańców feedback naszych działań – krakowianie mogą się wypowiedzieć na temat tego, co uważają za dobre, a co należy zmienić. Dzięki temu, że projekt jest wieloletni możemy zaobserwować pewne trendy. Badania przeprowadzane przez KHK SA są niejako uzupełnieniem Barometru Krakowskiego czyli badania opinii mieszkańców naszego miasta na temat miejskich usług, którego byłem pomysłodawcą – mówi prezes Bogusław Kośmider.