O nas

Z historii Krakowskiego Holdingu Komunalnego (2011-2016)

Kolejne pięciolecie w historii Krakowskiego Holdingu Komunalnego to czas realizacji największej inwestycji dla spółki, czyli budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów.

W kwietniu 2011 roku ogłoszony został przetarg ograniczony, który miał wyłonić wykonawcę kontraktu, zaś w grudniu została podpisana umowa pożyczki z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota opiewająca na 270 milionów złotych stanowiła wkład własny potrzebny na budowę zakładu.

W połowie 2012 roku z Brukseli do Krakowa dotarły pozytywne informacje. Komisja Europejska poinformowała, że dofinansuje Program Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Krakowie. Gotowa była również decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla ZTPO, której 29 czerwca prezydent Miasta Krakowa nadał rygor natychmiastowej wykonalności. Nic już nie stało na przeszkodzie by 31 października podpisać umowę na realizację budowy ZTPO z wykonawcą, którym w wyniku przetargu została południowokoreańska firma Posco Engineering & Construction.

Pod koniec sierpnia 2013 roku prezydent Miasta Krakowa wydał pozwolenie na budowę ZTPO. Spowodowało to, że już 2 miesiące później wykonawca przejął plac budowy i rozpoczął pierwsze prace. 3 grudnia odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego zakładu, którego sygnatariuszami byli: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezes Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego Ryszard Langer oraz Bok Seo Jung pełniący funkcję dyrektora Posco w Polsce.

Przez kolejne dwa lata trwały intensywne prace przy wznoszeniu Ekospalarni. W 2014 roku prezydent Krakowa wydał decyzję o budowie sieci ciepłowniczej stanowiącej połączenie zakładu z istniejącą siecią MPEC. W grudniu tego samego roku, pod nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego przeprowadzono próby ciśnieniowe kotła linii numer 1, które zakończyły się wynikiem pozytywnym. Oprócz tego trwały starania o uzyskanie wszelkich decyzji i pozwoleń zezwalających na eksploatację zakładu.
14 listopada 2014 roku Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wydał pozwolenie zintegrowane, które szczegółowo określa zasady funkcjonowania zakładu i ochrony środowiska.

W grudniu 2015 Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie wydał pozwolenie na użytkowanie ZTPO. Pozwoliło to na rozpoczęcie rozruchu instalacji, produkcji, przesłania do sieci energetycznej i ciepłowniczej pierwszych megawatów energii.
Oficjalne przejęcie zakładu do eksploatacji nastąpiło 27 czerwca 2016 roku. Poprzedzone było szeregiem prób i testów zakończonych wydaniem certyfikatu UDT, uzyskaniem przez ZTPO statusu Regionalnej Instalacji do Przetwarzania Odpadów Komunalnych oraz zdobyciem koncesji na wytwarzanie w instalacji energii elektrycznej i cieplnej. Podpisane zostały stosowne umowy na dostawy odpadów oraz sprzedaż energii. 1 i 2 października odbyły się pierwsze dni otwarte w zakładzie będące równocześnie inauguracją ścieżki edukacyjnej, które przyciągnęły około tysiąca osób, które chciały zobaczyć na własne oczy najnowszą, najdroższą i najnowocześniejszą inwestycję w Krakowie.

Za Ekospalarnią 5 lat dobrej i bezpiecznej pracy, a przed KHK SA pełna wyzwań przyszłość. O tym jednak już w kolejnym i zarazem ostatnim odcinku naszego historycznego cyklu.