O nas

Z historii Krakowskiego Holdingu Komunalnego (2001-2006)

 

Jak wspominaliśmy w poprzedniej części, nowy wiek przyniósł poszerzenie działalności spółki o opracowania projektów związanych z gospodarką komunalną Gminy Miejskiej Kraków. W związku z tym w grudniu 2001 roku spółka rozpoczęła przygotowanie wniosków, ustanawianie zastawów rejestrowych na 51 procent akcji Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji na rzecz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, co stanowiło poręczenie kredytu udzielonego krakowskim wodociągom na pierwszy etap prac modernizacyjnych oczyszczalni ścieków Płaszów.

W styczniu 2002 roku na polecenie Zarządu Miasta Krakowa, KHK przystąpił do prac mających na celu restrukturyzację kapitałową spółek zależnych. Do końca roku powstały analizy zysków i kosztów restrukturyzacji w kliku wariantach. Zostały również opracowane szczegółowe procedury i harmonogram postępowania.
W listopadzie w miejsce zlikwidowanego Zarządu Miasta funkcję Walnego Zgromadzenia spółki objął pierwszy Prezydent Miasta Krakowa wybrany w wyborach bezpośrednich, czyli Jacek Majchrowski. Zmiana ta podyktowana była nowymi przepisami prawa, na mocy których w miejsce zarządów gmin wójtom, burmistrzom i prezydentom miast powierzono funkcję władzy wykonawczej. W związku z tym 3 lutego 2003 roku Zarząd Krakowskiego Holdingu Komunalnego udzielił pełnomocnictwa Prezydentowi Miasta Krakowa, zgodnie z zapisami kodeksu spółek handlowych, do pełnienia funkcji walnego zgromadzenia spółek zależnych. 21 lutego KHK został poręczycielem kolejnej pożyczki udzielonej MPWiK przez Wojewódzki Urząd Ochrony Środowiska. Dzięki temu możliwa była realizacja prac modernizacyjnych na terenie Oczyszczalni Ścieków Kujawy.

2004 rok przyniósł rozszerzenie działalności spółki o przeprowadzanie badań społecznych, które miały umożliwić ocenę poziomu zadowolenia mieszkańców z jakości usług świadczonych przez spółki komunalne. W maju Polska stała się członkiem Unii Europejskiej dzięki czemu otworzyły się nowe perspektywy finansowania inwestycji ze środków wspólnoty. Dlatego już 17 lipca KHK SA, MPK SA i Gmina Miejska Kraków podpisali wstępną umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju na udzielenie kredytów długoterminowych zapewniających wkład własny potrzebny na wykorzystanie środków z budżetu Unii Europejskiej. Dzięki tym zabiegom sfinansowany miał być program Krakowskiego Transportu Zbiorowego. Choć największe projekty wciąż były przed nami
W tym samy roku po 8 latach pracy, ze spółką pożegnał się pierwszy prezes zarządu KHK SA, czyli Tadeusz Freisler. W listopadzie 2004 roku na czele nowo wybranego zarządu KHK stanął Andrzej Bąbaś.

W 2005 roku został wyemitowany pakiet akcji pozwalający na zwiększenie kapitału zakładowego o około 10 milionów złotych. Rok później kapitał ów został powiększony wkładem niepieniężnym Gminy Miejskiej Kraków w postaci Oczyszczalni Ścieków Kujawy.

Pierwsze dziesięciolecie funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej jaką jest KHK SA pozwoliło na wygenerowanie oszczędności opiewających na przeszło 70 milionów złotych.